Dispatched

Live Music in Alexandria 9/28 – 10/5 | Fireman Mike | Old Town Post

sethguitar

*Check out the following venues and musicians for some great live music in Alexandria this week (Wednesday to Wednesday):

September 28, 2016 (Wednesday)


Basin Street Lounge/219 Restaurant 

219 All Stars (Blues) 9:00 p.m.


Blackwall Hitch 

Colin Rowe (Singer-Songwriter) 9:00 p.m.


Evening Star Cafe (Map)

Wes Tucker & The Skillets (Rock/Americana/Soul/Folk/Funk) 8:00 p.m.


John Strongbow’s Tavern 

Various Artists (Jazz) 8:00 p.m.


LaTasca 

Hector Marquez (Cante), Edwin Aparicio (Dancer), Ricardo Marlow (Guitar) and Sara Jerez (Dancer) (Flamenco) 8:00 p.m.


Lighthouse 

The Rob Hornfeck Enterprise (Rock) 9:00 p.m.


Murphy’s Irish Pub 

Sanford Markley (Rock/Acoustic/Irish) 8:30 p.m.


 

September 29, 2016 (Thursday)


Basin Street Lounge/219 Restaurant 

Mike Kelly & Friends (Blues) 9:00 p.m.


Birchmere

Luna with Britta Phillips  (Indie/Pop/Rock) 7:30 p.m.


Blackwall Hitch

Matt Hutchison (Singer/Songwriter) 9:30 p.m.


Evening Star Cafe (Map)

The Mavins (Rock) 8:00 p.m.


John Strongbow’s Tavern

Andrew Burleson (Singer-Songwriter) 8:00 p.m.


Laporta’s

Janine Carter Trio (Jazz/Blues/R&B) 7:00 p.m.


Lighthorse

Nappy Riddem (Reggae/Funk/Soul) 10:00 p.m.


Lloyd House (Map)

Robert Mabe from the band Dry Mill Road (Bluegrass) 5:00 p.m.


Murphy’s Irish Pub

Mike Strutton (Rock/Country/Americana/Celtic/Folk/Bluegrass) 8:30 p.m


O’Connells 

Jason Masi  (Rock/Acoustic/Soul/Alternative) 8:00 p.m.


O’Shaughnessy’s

Thursday Theory (Rock/Blues/Pop/Soul/Hip-Hop) 9:00 p.m.


 

September 30, 2016 (Friday) 


Basin Street Lounge/219 Restaurant 

Exit 10 Band (Blues) 9:00 p.m.


Birchmere

Angela Winbush (Singer-Songwriter) 7:30 p.m.


Blackwall Hitch

Amber North (Indie/Folk/Soul) 9:00 p.m.


Carlyle Club

A Tribute to the Music of Chaka Khan, Jill Scott and Sade 8:00 p.m.


Charles Houston Recreation Center (Map)

The Stewart Sisters (Folk/Americana) 6:00 p.m.


Durant Art’s Center (Map)

Paul Santori (Alternative/Acoustic) 6:00 p.m

Vim & Vigor (Indie/Pop/Rock/Soul/Folk) 6:00 p.m.


John Strongbow’s Tavern

LATO (Soul/Blues/Acoustic/Alternative) 9:00 p.m.


King Street Blues

Free Flowing Musical Experience (Acoustic/Rock/Blues/Reggae) 9:00 p.m.


Laporta’s

Satin Doll Trio (Jazz) 7:00 p.m.


LaTasca

Richard Marlow, Jose Oretea and Hector Marquez (Rumba) 9:00 p.m.


Murphy’s Irish Pub

Glasgow/Strutton (Rock/Country/Americana/Celtic/Folk/Bluegrass) 8:30 p.m

Sanford Markley (Rock/Acoustic) 8:30 p.m.


Nick’s Nightclub (Map)

David Lee Jones Band (Country) 9:00 p.m.


O’Connells 

Sylvia Plath Bake Sale (Americana) 9:30 p.m.


Port City Brewing Company (Map)

Scott Kurt (Singer-Songwriter/Country) 7:00 p.m.


Potbelly

Jon Rooks (Alternative/Acoustic/Pop) 11:30 a.m.


 

October 1, 2016 (Saturday)


Art on The Avenue (Del Ray)

Twin Stages (Corner of Mount Vernon/East Oxford)

10:00 a.m. Just Wingin’ It Bluegrass
11:00 a.m. Quintango Argentine Tango Music
12:00 p.m. Billy and Bob Classic Country Show Classic Country / Honky Tonk
1:00 p.m. Word Of Mouth Acapella
2:00 p.m. Vintage #18 Soul and R&B
3:00 p.m. Alexandria Kleztet Klezmer
4:00 p.m. Irish Breakfast Band Irish
5:00 p.m. Baby Jake Band Featuring Big Boy Little Jumpin’ Blues

Homegrown Stage (1913 Mount Vernon Avenue between Howell and Bellfonte Avenue)

12:00-12:45 p.m. Janna Audey Band Rock
1:00-1:45 p.m. Stealin’ The Deal Classic Country
2:00-2:45 p.m. DK’s Wolf Classic Rock
3:00-3:45 p.m. Carter Farm Band Americana
4:00-5:00 p.m. Left On Lincoln Rock and Roll

Acoustic Stage (Mount Vernon/Stewart Avenue)

12:00-12:50 p.m. Julia Kazdorf
1:00-1:50 p.m. Mink’s Miracle Medicine
2:00-2:50 p.m. Big John
3:00-3:50 p.m. Mike Elosh
4:00-5:00 p.m. Michelle Swan

COL Arnald D. Gabriel Concert Band Stage (Mt. Vernon Recreation Center Soccer Field)

10:00-10:20 a.m. Suzuki Violin Center
10:30-10:45 a.m. The Del Ray Kinderchoir
11:00-11:45 a.m. The Oaktones Youth Concert and Jazz Band
12:00-12:45 p.m. King Teddy Swing Band
1:00-2:00 p.m. Alexandria Singers
2:30-3:15 p.m. Shannon Gunn and the Bullettes
3:30-4:00 p.m. The Alexandria Citizens Band Swing Band
4:00-5:00 p.m. The Alexandria Citizens Band
5:15-6:00 p.m. Northern Lights Dance Orchestra

Basin Street Lounge/219 Restaurant 

Matt Tarka (Folk/Rock) 4:00 p.m.

TBD (Blues/Rock) 9:00 p.m.


Blackwall Hitch

Mad Planet (Rock/Reggae/Funk) 9:00 p.m.


Charles Houston Recreation Center (Map)

Amy Berry (Singer-Songwriter/Folk/Traditional/Jazz/Blues/Rock) 6:00 p.m.


Embassy Suites (Map)

Farley Granger (Classic Rock/Roots/Rock/Alternative Country/Americana) 5:30 p.m.


Fireflies (Map)

Chris Anderson (Singer-Songwriter/Acoustic) 7:00 p.m.


John Strongbow’s Tavern

Most Savage Gentlemen (Covers) 9:00 p.m.


King Street Blues

Paul Santori (Alternative/Acoustic) 9:00 p.m


Laporta’s

Sharon Clark Trio (Jazz) 7:00 p.m.


Lighthorse

Over The Line (Rock/Party) 10:00 p.m.


Market Square (Old Town Farmers’ Market) (Map)

Jerry Irwin (Covers) 9:00 a.m.


Magnolia’s On King

Evan Samuels (Jazz/Blues/Funk/R&B) 7:00 p.m.


Murphy’s Irish Pub

Glasgow/Strutton (Rock/Country/Americana/Celtic/Folk/Bluegrass) 8:30 p.m

Sanford Markley (Rock/Acoustic) 8:30 p.m.


Nick’s Nightclub (Map)

David Lee Jones Band (Country) 9:00 p.m.


NOVA – Schlesinger Concert Hall (Map)

Alexandria Symphony Orchestra (Classical) 8:00 p.m.


O’Connells 

Kara & Matty D (Acoustic/Cover) 9:30 p.m.


O’Shaughnessy’s

Squid Inc. (Rock/Reggae) 8:30 p.m.


Port City Brewing Company (Map)

Delaplane (Folk) 6:00 p.m. – 8:00 p.m.


Southside 815

Free Flowing Musical Experience (Acoustic/Rock/Blues/Reggae) 8:30 p.m.


 

October 2, 2016 (Sunday)


Basin Street Lounge/219 Restaurant (Map)

Back Alley Blues Boys (Blues) 4:30 p.m.

TBD (Blues) 9:00 p.m.


Birchmere

El DeBarge (Pop) 7:30 p.m.


Blackwall Hitch

Adam Narimatsu (Jazz) 10:00 a.m.


Fireflies (Map)

Big Hillbilly Bluegrass (Bluegrass) 11:00 a.m.


Laporta’s

Antonio James (Piano/Jazz) 11:30 a.m.

Walt Johnson Trio (Jazz) 6:30 p.m.


Murphy’s Irish Pub

Mike Strutton (Rock/Country/Americana/Celtic/Folk/Bluegrass) 8:30 p.m

Spinal Tap Movie Viewing Night


O’Shaughnessy’s

The Fem Doms (Rock/Alternative) 9:00 p.m.


Port City Brewing Company (Map)

Ira Gitlin (Bluegrass) 2:00 p.m.


 

October 3, 2016 (Monday)


Basin Street Lounge/219 Restaurant 

Capital Blues Ensemble (Blues) 9:00 p.m.


Laporta’s 

Various Artist (Jazz) 6:30 p.m.


Magnolia’s On King

Matvei Sigalov (Jazz) 7:00 p.m.


Murphy’s Irish Pub

Pete Farnham (Bluegrass/Country/Rock/Blues) 8:00 p.m.

Skinny Wallace (Rock/Country) 8:00 p.m.

The Stewart Sisters (Folk/Americana) 8:00 p.m.

Mike Strutton (Rock/Country/Americana/Celtic/Folk/Bluegrass) 8:30 p.m


O’Connells 

Traditional Irish Music Session (Irish) 8:00 p.m


Potbelly

Jon Rooks ( Alternative/Acoustic/Pop) 11:30 a.m.


 

October 4, 2016 (Tuesday)


Basin Street Lounge/219 Restaurant

Capital Blues Ensemble (Blues) 9:00 p.m.


Birchmere

Lyle Lovett & Robert Earl Keen (Country/Singer-Songwriter) 7:30 p.m.


Fireflies(Map)

Pete Farnham (Bluegrass/Country/Rock/Blues) 7:00 p.m.


King Street Blues

Azure Vox (Pop/Country/Rock/Alternative/Indie/R&B) 9:00 p.m.


Magnolia’s On King

Matvei Sigalov (Jazz) 7:00 p.m.


Murphy’s Irish Pub

Pat Garvey (Irish/Folk) 8:30 p.m.


NOVA – Schlesinger Music Hall (Map)

NOVA Jazz Faculty Recital with John Kocur (Jazz) 2:00 p.m.


O’Shaughnessy’s

Herb Smith (Acoustic) 8:30 p.m.


Potbelly

Caleb Hacker (Acoustic/Pop/Soul) 11:30 a.m.


Sonoma Cellar

Janna Audey (Singer/Songwriter) 7:00 p.m.


 

October 5, 2016 (Wednesday)


Basin Street Lounge/219 Restaurant

Mudlark (Rock/Blues) 9:00 p.m.


Birchmere

Lyle Lovett & Robert Earl Keen (Country/Singer-Songwriter) 7:30 p.m.


Blackwall Hitch

Dan Lavoie (Acoustic/Rock) 9:00 p.m.


Evening Star Cafe (Map)

Joe Chiocca Band (Rcok/R&B/Blues/Jazz/Swing/Folk) 8:00 p.m


Fish Market/Anchor Bar

Mike Laverne (Rock/Progressive)


John Strongbow’s Tavern

Buster (Jazz) 8:00 p.m.


King Street Blues

Meigs Hodge (Blues) 9:00 p.m.


Laporta’s

Esther Haynes (Jazz/Blues/Bluegrass/Swing/Bossa) 7:00 p.m.


LaTasca

Hector Marquez (Cante), Edwin Aparicio (Dancer), Ricardo Marlow (Guitar) and Sara Jerez (Dancer) (Flamenco) 8:00 p.m.


Magnolia’s On King

Matvei Sigalov (Jazz) 7:00 p.m.


Murphy’s Irish Pub

Pat Garvey (Irish/Folk) 8:30 p.m.


O’Connells 

Traditional Irish Music Session (Irish) 8:00 p.m


Potbelly

Daniel Barry (Acoustic) 11:30 a.m.


Sonoma Cellar

Scott Fallon (Acoustic) 7:00 p.m.

*For show updates, cancellations or changes please contact the venue.

1 reply »

Leave a Reply